Likvidavimas ar veiklos stabdymas?

Veiklos sustabdymas ar įmonės likvidavimas

Dėl bankroto kaip ir viskas aišku – šis sprendimas dažniausiai belieka įmonėms, kurios nebegali išmokėti susidariusių įsiskolinimų. Tačiau ką daryti, jei įmonės veikla nevykdoma ir skolų nėra (arba savininkai sutinka jas padengti)? Verslo likvidavimas ar veiklos stabdymas gali būti gera išeitimi uždarant verslą. Šiame straipsnyje plačiau aprašomas įmonės veiklos sustabdymas, kokios būna dažniausios priežastys ir stabdymo procesas, taip pat sužinosime, kokie jo esminiai skirtumai nuo įmonės likvidavimo. 

 

Įmonės veiklos sustabdymas – kas tai? 

 

Įmonės veiklos sustabdymas reiškia, kad įmonė pripažįstama veiklos nevykdančiu ūkio subjektu. Tokia įmonė yra laikinai atleidžiama nuo mokesčių deklaracijų pateikimo VMI. Priešingai nei likvidavimas ar bankrotas, juridinio asmens veiklos sustabdymo atveju įmonė neišnyksta ir nėra uždaroma, jos veiklą galima bet kada atnaujinti. Veiklos sustabdymas gali trukti iki 5 metų. Būtina sąlyga laikinas įmonės veiklos sustabdymui – negalima turėti pradelstų skolų darbuotojams, valstybei ar kreditoriams.  

Veiklos sustabdymas – dažniausios priežastys 

 

Juridinio asmens veiklos sustabdymas dažniausiai pasirenkamas, kai įmonė neturi skolų ir veiklą norima sustabdyti tik laikinai, o ateityje tikimasi veiklą vėl atnaujinti. Kokios dažniausios laikino veiklos sustabdymo priežastys? 

  • laikini verslo sunkumai,
  • sezoninis darbas, 
  • laikinai neaktualus verslas (pvz., ekonominė krizė ir teikiamos paslaugos dabar neaktualios),
  • juridinio asmens savininkas turi kitų planų (pvz., karjeros pauzė arba pertrauka nuo verslo, šeimos pagausėjimas, kelionė aplink pasaulį, sveikatos problemos, ar kt.), 
  • poreikis sukaupti lėšų (pritrūkus apyvartinių lėšų, verslo savininkas kurį laiką įsidarbina kitur, kad galėtų sutaupyti lėšų savo verslo poreikiams). 

Kaip vyksta įmonės veiklos sustabdymas?

 

Sprendimą laikinai sustabdyti juridinio asmens veiklą priima akcininkai arba nariai ir pateikia prašymą „Mano VMI“. Tokios įmonės veiklą galima atnaujinti pasibaigus VMI nurodytam laikino sustabdymo periodui, tačiau jei yra poreikis, įmonės veiklą galima atnaujinti ir anksčiau. 

  • Atleidžiamas jos vadovas ir visi darbuotojai. Jei buvo darbuotojų, VMI pateikiama gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracija. 
  • Įmonė išregistruojama iš PVM registro (jei įmonė PVM mokėtoja).  
  • Pateikiamos mėnesinės ir metinės ataskaitos VMI. 

Būtinos sąlygos įmonės veiklos įmonės veiklos sustabdymo metu

 
  • Negalima turėti pradelstų skolų darbuotojams, valstybei ar kreditoriams,
  • Negali vykti jokie sandoriai, 
  • Negali būti gaunamos pajamos arba patiriamos išlaidos. 
  • Negali dirbti darbuotojai, įskaitant ir direktorių.
  • Vadovas privalo kasmet pateikti finansinę atskaitomybę Registrų centrui (priešingu atveju gresia administracinė atsakomybė).

Kas yra įmonės likvidavimas?

 

Juridinio asmens likvidavimas – tai pilnas įmonės veiklos nutraukimas, kai įmonė išregistruojama iš Juridinių asmenų registro. Likviduoti galima tokias įmones, kurios neturi įsiskolinimų arba juridinio asmens dalyviai / nariai sutinka šiuos įsiskolinimus padengti. Plačiau apie UAB, MB, IĮ, VšĮ, asociacijų likvidavimą galite paskaityti šioje svetainėje. Likvidavus įmonę, priešingai nei veiklos sustabdymo atveju, įmonės veiklos atstatyti nebegalima, ji yra pilnai uždaryta ir išregistruota. Norint ir vėl vykdyti veiklą po verslo likvidavimo, galima įsteigti naują įmonę.  

Įmonės veiklos stabdymas ar likvidavimas – ką pasirinkti?

 

Stabdyti įmonės veiklą ar likviduoti – tai svarbus sprendimas, su kuriuo gali susidurti daug verslo savininkai. Stabdant veiklą, įmonės kaip juridinio asmens veikla tik laikinai sustoja, o likvidavimas reiškia galutinį įmonės veiklos nutraukimą be galimybės ją atkurti (kaip tą pačią įmonę). Kiekvienas iš šių variantų turi savų privalumų ir trūkumų.

Stabdant veiklą, įmonė gali išvengti ilgalaikių įsipareigojimų, tačiau ji išlieka teisiškai gyva ir gali būti vėl atnaujinti veiklą ateityje. Likvidavimas, priešingai, reiškia visišką veiklos nutraukimą, o tai yra kiek sudėtingas procesas, įskaitant turto paskirstymą, atlyginimą kreditoriams ir reikiamų ataskaitų pateikimą valdžios institucijoms.

Pasirinkimas tarp veiklos stabdymo ir likvidavimo priklauso nuo konkrečios situacijos, įmonės finansinės būklės ir verslo savininkų ilgalaikių planų. Svarbu atidžiai įvertinti abu variantus ir pasikonsultuoti su ekspertais, kad priimtumėte geriausią sprendimą, kuris atitiktų jūsų verslo poreikius. Susisiekite nemokamai pasitarti su mūsų verslo konsultantu.

Dalintis

Atraskite daugiau
Domitės įmonės likvidavimu ir turite klausimų?

Susisiekite nemokamai konsultacijai

Pasikonsultuokite dėl visų įmonės likvidavimo klausimų su mūsų konsultantu.  Patarsime, ar įmonės likvidavimas yra tinkamiausias sprendimas Jūsų konkrečiu atveju.